Stomatologia zachowawcza, jak wynika z nazwy koncentruje się na utrzymaniu zębów pacjenta w zdrowiu przez jak najdłuższy czas z poszanowaniem ich anatomii i estetyki. Obszary, które obejmuje stomatologia zachowawcza to leczenie próchnicy i jej powikłań.
Regularne poddawanie się zabiegom stomatologicznym daje nam gwarancję na utrzymanie pięknego i przede wszystkim zdrowego uśmiechu.

Spis treści
Jak zapobiegać próchnicy?
Próchnica zyskała niechlubne miano “najczęściej występującej choroby przewlekłej świata”. Szacunkowo cierpi na nią 80% ludzi na całym świecie, czyli jakieś 6 bilionów osób.
Co o niej wiemy?
Do rozwoju próchnicy potrzebne są 4 czynniki:
- Bakterie
- Cukry
- Podatne zęby
- Czas
Na czym polega zapobieganie próchnicy w ramach stomatologii zachowawczej?
Przede wszystkim na regularnym usuwaniu płytki nazębnej. Bakterie próchnicotwórcze – niewielka część z około 300 gatunków różnych drobnoustrojów żyjących w naszej jamie ustnej – są częścią miękkiego osadu, który tworzy się na zębach z resztek jedzenia, składników śliny i nabłonka. Jeżeli w tych resztkach jedzenia jest dużo węglowodanów, wówczas bakterie namnażają się, produkując destrukcyjne dla zębów kwasy.
Dlaczego tak ważne jest czyszczenie zębów przynajmniej dwa razy dziennie?
Z prostej przyczyny – dojrzała płytka powstaje w ciągu kilku-kilkunastu godzin – dokładne szczotkowanie dwa razy dziennie skutecznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.
Niestety, samo szczotkowanie nie jest wystarczające i płytka nazębna po jakimś czasie przekształca się w twardy kamień nazębny, którego nie można już usunąć za pomocą szczoteczki. Należy zatem przynajmniej raz do roku skorzystać z profesjonalnych zabiegów higienizacji (skaling, piaskowanie, polerowanie)
Leczenie zachowawcze zębów
Jeżeli już doszło do zmian próchnicowych, konieczne jest wdrożenie leczenia. Stomatologia zachowawcza koncentruje się na odpowiednim opracowaniu i uzupełnieniu powstałych ubytków. Dentysta oczyszcza dokładnie ząb, a ubytki wypełnia za pomocą uzupełnień kompozytowych, które charakteryzuje wysoka trwałość, a ich wygląd doskonale imituje naturalne tkanki.
Jeżeli próchnica sięgnęła do miazgi zęba, wówczas istnieje wysokie prawdopodobieństwo jej zainfekowania. Pojawia się wówczas mniej lub bardziej dokuczliwy ból, który natychmiast powinien skłonić nas do wizyty w gabinecie stomatologicznym. W takim przypadku najprawdopodobniej doszło do zaawansowanego powikłania, a ząb trzeba wyleczyć kanałowo.
Zalety profilaktyki stomatologicznej
Powiedzenie “lepiej jest zapobiegać niż leczyć” sprawdza się również w stomatologii. Zabiegi profilaktyczne pozwalają zatrzymać próchnicę już na jej wczesnym etapie. Leczenie pierwszych objawów choroby jest bezbolesne, nieinwazyjne i szybkie. Regularna profilaktyka stomatologiczna zatrzymuje cały proces zniszczenia, który ma miejsce w sytuacji, gdy pacjent ignoruje symptomy próchnicy i nie podejmuje leczenia stomatologicznego. Profilaktyka zapobiega także potrzebie wykonania zabiegu endodontycznego, a także pozwala uniknąć usunięcia zęba, a co za tym idzie – procesu przebudowy i zaników kości, przesuwania się uzębienia, przeciążenia pozostałych zębów, a w konsekwencji ich utraty.
Ponadto zainfekowany ząb jest źródłem bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, które wraz z krwią mogą rozprzestrzenić się na okoliczne tkanki i narządy, co stanowi sytuację zagrażającą zdrowiu. Regularne i częste wizyty profilaktyczne pozwolą nam zachować zdrowy uśmiech na długie lata i przy okazji zaoszczędzić stresu, czasu i pieniędzy.
Zapraszamy!