W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, z pomocą przychodzi chirurg stomatologiczny. Wykonuje on skomplikowane i zaawansowane zabiegi, korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz skutecznego znieczulenia, dzięki czemu leczenie jest bezbolesne, szybsze niż kiedyś, bardziej precyzyjne i bezpieczne.

Spis treści
Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i przyległych jej okolic. Chirurg stomatolog odpowiedzialny jest za wykonanie szerokiego spektrum zabiegów. Przykładowo wykonuje zabieg wszczepienia implantów, ekstrakcji ósemek, odbudowy kości materiałem kościozastępczym czy też mikro chirurgii tkanek miękkich. Do gabinetu zgłaszają się pacjenci skierowani przez lekarzy innych specjalizacji. Trudno jest mówić o kompleksowym leczeniu dentystycznym bez chirurgii stomatologicznej.
Warto także podkreślić, że chirurgia stomatologiczna nie zajmuje się jedynie problemami związanymi z zębami. Zakresem jej działań jest cała jama ustna, a nawet szczęka, żuchwa i język. Naszym priorytetem jest nie tylko przeprowadzenie skutecznego zabiegu, ale również zadbanie o komfort naszych pacjentów podczas całego procesu leczenia. Nasi lekarze zawsze skrupulatnie i w przystępny sposób wyjaśniają, jak będzie wyglądał dany zabieg oraz przekazują wskazania pozabiegowe, których należy się trzymać przez określony czas.
Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?
W naszym gabinecie najczęściej wykonywanymi zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej są wszczepienie implantu zębowego oraz chirurgiczna ekstrakcja ósemki, czyli tzw. zęba mądrości. Pozostałe wykonywane przez nas zabiegi to:
- sterowana regeneracja kości, czyli jej odbudowa materiałem kościozastępczym,
- podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą i zamkniętą,
- wszczepienie implantów,
- ekstrakcja zęba – czyli usunięcie chorego lub złamanego zęba jednokorzeniowego i wielokorzeniowego,
- chirurgiczne usunięcie zęba, który jest częściowo lub całkowicie zatrzymany,
- resekcja korzenia zęba – z użyciem wypełnienia wstecznego MTA,
- podcinanie wędzidełka języka i wargi,
- plastyka połączenia ustno-zatokowego,
- hemisekcja zęba,
- leczenie tzw. suchego zębodołu,
- nacięcie ropnia,
- wyłuszczenie torbieli korzeniowej.
Chirurg stomatologiczny – kiedy należy się udać?
Jak widać już po samym zakresie zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego, pacjenci udają się do niego najczęściej w przebiegu leczenia, np. implantologicznego, protetycznego, ortodontycznego, czy też zachowawczego. Po wykonaniu dokładnych badań diagnostycznych precyzyjnie planujemy każdy zabieg, tak aby jego inwazyjność była jak najmniejsza przy zachowaniu jak największej skuteczności.
Interwencja chirurga stomatologicznego jest także nieodzowna w przypadku poważnego urazu lub uszkodzenia zęba. W tym miejscu podkreślamy, że liczy się wtedy szybkość działania. Im szybciej pacjent stawi się w gabinecie, tym większa szansa na uratowanie zęba.